úterý, února 15, 2011

Běhám minimálně

Myšlenka, která se mi již dlouho honila hlavou. Něco na těch minimalistických botách musí být. Zlom v mém rozhodnutí vyzkoušet zas něco nového nastal po výměně tweetů s Jaromírem V. Doporučil začít botami Terra Plana. Na svém blogu velmi pěkně a srozumitelně popisuje "Návrat k přirozenosti".

První výběh v botách s podrážkou tloušťky 4 mm po celé délce chodidla se odehrál sice potmě, ale zato na čerstvě napadaném a uježděném sněhu. Dojem z přiblížení se Zemi, byl proto velmi radostný. Chybné došlapy sníh utlumil a ani přes tenký materiál mi nebyla od nohou zima. Absence silné gumy pod chodidlem mě donutila běžet jinak. Pečlivě jsem vybíral místo došlapu a chybějící materiál pod patou mě nutil paradoxně běžet rychleji. Přirozeně jsem se předklonil a musel tak rychleji kmitat nohama. Asi po šesti kilometrech jsem nezaznamenal žádný diskomfort na svalech a vazech od kolen dolů. Následující dva běhy jsem vyrazil v konvenčních Mizunech.

Další seznamování s Evo II Barefoot už nebylo tak jednoznačně pozitivní. Sníh zmizel a k lesu to mám více-méně po asfaltu 1,5 km. Celou část této trasy jsem nebyl schopen najít došlap, který by mi vyhovoval. Dopad na přední část chodidla jsem díky letitému dupání na paty dlouho nevydržel. Musel jsem dělat krátké šouravé kroky, aby zbytek těla tolik netrpěl otřesy. Zato v lese na listí a bahně jsem se rozeběhl s daleko menším úsilím kontroly došlapu. Nedopadal jsem na paty sice plnou vahou, ale většina kroků přes paty určitě byla. Asi po dvou kilometrech po měkkém jsem dokázal nějak přirozeně došlapovat na vnější stranu chodidla. Ani plně na patu, ani na špičku. Tento styl se mi podařilo udržet i po asfaltu cestou domů. Desítka, z toho většina po měkkém, opět nepoznamenala výrazněji vazy a svaly okolo kotníku a lýtka. Jen lehká únava.
Tu samou zkušenost s hledáním ideálního došlapu jsem udělal i při dalším výběhu. Opět po odpočinku ve starých botách, opět první kilometry nepřinášely požadovanou radost z cítění Země. Každopádně hlavním viníkem je ten zpropadený asfalt. V terénu jsem opět nalezl vyhovující došlap a doběhl s ním až domů.

Máme na Rohožníku rekultivovanou skrývku, která tvoří sice krátký, ale velmi prudký kopec. Seběh, spíše schůze dolů, po staré travině mísené s bahnem byla v Evo II jistá, stejně tak ani při šplhání nahoru boty nepodkluzovaly. Budu se snažit botky obouvat častěji. Důvod, proč v nich běhám, je srovnat léty pokřivený aparát a navrátit se k přirozenosti. Drobný krok už mám za sebou. Při běhu v bosobotách mě nebolí klenba, která se při běhu v konvenčních botách s vložkami občas ozývá.

5 komentářů:

3COP řekl(a)...

No to jsem zvědav, co budeš říkat po delším užívání. Popravdě mě to také láká, ale myslel jsem jen na chůzi, na běh se mi to zdá skutečně moc tenké. Výrobci obuvi mě mají zpracovaného :-))

12HonzaDe řekl(a)...

SUPER, koukam i Petr zkousim bosoboty:), tak nejdu, tedy nebezim spatnou cestou. loni jsem zacal na vyklusy cas od casu obouvat zabi bory-vibram five fingers.. A uz se tesim, jak se udela jaro, az si to zase budu "uzivat".. MSF! 12:)

Unknown řekl(a)...

Petře, uvažuju také o vyzkoušení minimalistických bot ze stejných důvodů, které popisuješ - návrat k přirozenosti... Ve svých normálních botách nosím vložku se srdíčkem kvůli propadlé klenbě. Třeba by mi miniboty prospěly. Ale mám obavu, že netrefím velikost, když si je objednám přes net. Koupil jsi barefooty přes net z Anglie nebo se dají koupit/vyzkoušet v Česku? Díky, Pavel.

PetrS řekl(a)...

Ahoj Pavle. Jsou z Anglie. Platba kartou, zásilka přišla poštou a byla v ní i připravena vratka, s kterou se daly zaslat zpět. Na webu stojí, že se mají objednat boty větší, než je obvyklá velikost. Zatímco Radce sedly 100% (nosí 5,5 objednány 6) mě jsou přeci jen větší (43 1/3 objednáno 44). Máš-li podobnou velikost, zapůjčím na vyzkoušení - vyprané :)
Prodejce v ČR zatím není, ale výrobce o to usiluje.

Unknown řekl(a)...

Ahoj, díky za super rychlou odpověď i za nabídku na vyzkoušení:) Já mám velikost 42-43, tak by mi byly 44ky asi velký. Objednám si 43ky a jsem zvědav... Pak se ozvu, jak jsem dopadl. Díky!