pondělí, listopadu 19, 2012

Lázně bez hranic

Letošní návštěva snad nejhezčích českých lázní měla zcela jiný charakter než ta před třemi lety. Žádné cíle lámání rekordů, jen vidina příjemně prožitého víkendu, který dává smysl. Jednalo se čtvrtý ročník charitativní akce konané u příležitosti památného 17.listopadu, jejíž výtěžek byl věnován občanskému sdružení Joker.

Z Prahy jsme vyrazili v sestavě, která se osvědčila v červnu v Novohradských horách. Tři ženy a já. Ta nejmenší sice první kilometry dlouhé cesty protestovala, ale zbytek víkendu už prožila spokojeně stejně jako dospělí účastníci zájezdu. Do Františkových lázní jsme dorazili v pátek kolem půl osmé večer. Ženy se najedly a šly spát a já kolem deváté vběhl do lázeňského parku.Sotva jsem se u sčítacího týmu přihlásil jako 166. účastník, proběhl kolem Miloš Škorpil. Zahájil jsem tak symbolicky své kroužení po boku toho, kdo stál u mé běžecké kolébky a dlouho mi měnil trenky, běžecké plány i boty. Protože jsem byl čerstvý, zakrátko jsem se od Miloše odpoutal a koloval parkem jednomužně. Nemohl jsem zde napsat sám, protože parkem po vytyčeném okruhu probíhala a procházela spousta lidí. Lidí bez rozdílu výkonnosti. Lidí s různým vyznáním a životním příběhem. Mladí, mladší i ti úplně nejmladší, zralí, zralejší i ti nejzralejší. S těmi, jenž jsem míjel v protisměru jsme si měnili úsměvy. Se všemi pak společně radost z nevyřčeného. Běháme a chodíme tu pro sebe i pro druhé. Lidé spojeni v jeden kruh lidské sounáležitosti a jednoty. Povzbuzení se dostalo všem. Nejvíce těm, pro které byl jeden okruh délky 1150 metrů takovou vzdáleností, jako pro jiné představuje 11500 i více metrů.

Kolem jedenácté večerní jsem z okruhu odbočil k náruči peřin. V sobotu po snídaní vyběhla do parku Radka. Byla již 202. účastnice této akce a ve svižném tempu nakroužila přes 30 kilometrů, poslední kola i s Lucinkou v kočárku. Na náš rodinný účet jsem před polednem vyběhl zase já. Byl jsem přitom svědkem splněného snu Simi Buchnerové, citace (bezeckaskola.cz): "která – byť je odkázána na život v křesle – několik týdnů před 23hodinovkou prohlásila: „Já si ten jeden okruh obejdu“."  konec citace. Zážitek, na který se nezapomíná.
Do parku jsme se vrátili ještě dvakrát. Při večerní procházce s Lucinkou a potom v neděli ráno, kdy jsme náš běžecký účet ve Františkových lázních sečetli u zřídla Natálie. Zde jsme se shodli, že tento překrásný kout naší Země chceme navštívit i na jaře. Zažít tak probouzející se přírodu, která nyní jen v polospánku dává tušit, jakou přenádherou oplývá.

5 komentářů:

milos řekl(a)...

Kamarádi na život i na "život" si člověk nevybírá, ti buď jsou, či nejsou :), jsem šťastný že jedním z nich jsi TY. Miloš

R V M řekl(a)...

Je to zvláštní, ta akce má své kouzlo..

PetrS řekl(a)...

Díky Miloši :) Navždy ve mě zůstanou naše po-Stromovkové běhy a rozmluvy, běhy delší i ty nejdelší. Namátkově vybírám Tříkrálový běh, Praha-Tábor a ten nejsvátečnější - štědrodenní. Však jsme si slíbili, že nebyl zdaleka poslední. Jen budeš muset na mě častěji čekat :) Těším se a MTR!

MireQ řekl(a)...

Moc hezká akce. Shodou okolností jsem tam před necelými třemi lety byl v předjaří a můžu jen doporučit. Klid a běžecké trasy, co víc můžeme chtít?

12HonzaDe řekl(a)...

V poslednich letech mi to nevychazi, FL je diky praci pro me asi zakleta..:).. ale porad vzpominam na svuj prvni rocnik a nedockave pobihani v noci, prvnich nakrouzenych 70km.. Hezka atmosfera.
Tim spis, kdyz je kolem dost znamych, kamaradu..
Petre, at se dari! 12:)