úterý, května 01, 2012

Miloš říkal aneb ošpuntujte

Miloš sice neříkal: "Ošpuntujte!", spíše "Odšpuntujte po vydařeném závodě, ovšem pokud jste předtím vypili dostatečné množství vody", ale říkal také mnohé o tom, jak důležité je měnit boty. Nejen této jeho rady se řídím od počátku svého běhání. Poučka o prospěšnosti změny bot nejen z důvodu rozdílného povrchu, ale zejména pro zdraví pohybového aparátu, se v mém případě poněkud zvrhla. Psychiatr by mi letmým pohledem do společného botníku přisoudil zřetelnou úchylku. Ano, pro boty mám slabost. Dvanáct párů už je přespříliš, proto jsem dva páry nejzasloužilejších odeslal zahradníkům. I tak, zůstala v depu rozmanitá skladba značek a typů: od minimalistických Vivobarefoot Evo, přes Inov-8 Xthalon 212 a krosové Adidas Adizero XT, Asics Fuji ES až po silniční klasiku Mizuno Rider, Ultima a Asics Kayano. Některé samozřejmě v několika vydáních.

Podle čeho boty vybírám? Odzkoušené podle ceny. Nepotřebuji vlastnit nejnovější model, rád si počkám na výprodej nebo zajímavou akci. Případně sáhnu do zásob skvělého německého 21run.com. U dosud neběhaných bot vybírám podle vlastností, které od nich očekávám a podle jejich vzhledu. Jednoduše se mi musí líbit. Tímto způsobem jsem si loni na PIMu vybral krosovou novinku Asics Fuji ES. Potřeboval jsem boty na Beskydskou sedmičku, vhodné do terénu, lehké, ale zároveň tlumivé. S Inov 212 jsem si na 80 km v Beskydech netroufl. I když mě Inov-8 vedou k došlapu na střed, při únavě si tělo začne hovět na patách.

Přestože byly výběhy v Asics Fuji ES (287 gr) v terénu více než příjemné, stále to nebyla ta správná bota na ultrakros. Sice byla lehká, rychlá, tlumivá, ale nebyla zcela pohodlná a její podrážka byla příliš hladká. Představa šesté hodiny v této botě ve mě vyvolávala obavy. V létě měl René Bruk v jeho behshop.cz akci na modely značky Adidas. Zkusil jsem mistrovské (běhá v nich Dan Orálek) Adizero XT. Jsou neznatelně těžší (295 gr), ale první dojem potvrdil i úspěšný doběh zářiové B7 bez jediného pádu, otlaku či puchýře. Bota měla ideální parametry pro ultrakros: přijatelnou hmotnost, dobrou tlumivost, sníženou podrážku v porovnání například s Mizuno Cabracan.

Letos jsem podlehl reklamě, jedinečnému designu a samozřejmě ceně na 21run.com (60 % české ceny). Asics pro letošní jaro připravil dvě novinky řady Fuji. Těžší Attack (308 gr) a lehké Racer (245 gr). Koupil jsem oba modely. Attack jsou jasnou volbou na Silva Nortica Run. Silva se běží v terénu, není to ale kros, jaký můžete zažít v Beskydech nebo na Šutru. Attack jsou jedním slovem pohodlné boty do terénu, které zvládnou nerovnosti a podrží i po 90ti kilometrech. U modelu Racer bych s ultra váhal. Jsou jakousi přechodovou botou mezi minimalismem a tlumením. Jejich nespornou výhodou je nízká hmotnost, dobrý záběr a nízká podrážka udržující kotník mimo nebezpečí zvrknutí i při běhu v kořenech stromů. Nižší tlumení ji pro mě odsuzuje k běhu do distance maratónu.

Jakou souvislost má toto vše s nadpisem? Porovnám-li Asics Fuji Racer s Inov-8 Xthalon 212 vychází lépe Inov-8. A to právě kvůli znatelným špuntům, kterými podrážka Inov-8 oplývá. Nižší tlumení Inov-8 je podpořeno špunty. Noha v botě má tak nejen lepší kontakt s povrchem, ale tlumení je srovnatelné s Asics Fuji Racer. Podobné je to i u porovnání model Ascis Fuji Attack a Adidas Adizero XT. Adidas má zřetelnější profilaci podrážky, díky které, ačkoliv je i zde bota nižší, poskytuje srovnatelné tlumení s Asics Fuji Attack. Takže ošpuntujte! Vítězem v kategorii ultrakros se stává Adidas Adizero XT v zádech s Asics Fuji Attack a v kategorii kratší kros Inov-8 Xthalon 212 s nepatrným odstupem před Asics Fuji Racer.

Tento můj test není obecným návodem jak vybrat botu. Vždy záleží na tom, pro koho je bota určena a do jakého terénu. Nemohu si na závěr odpustit poznámku ke speciálu "Boty" časopisu Běhej. Dost mi v přehledu bot chybí globální značky Adidas, Nike a Puma. Přestože jsou jejich doménou i jiné sporty (stejně jako u Asics) a fashion, mají v nabídce sakra dobré boty, které by neměly v přehledu běžeckých bot chybět. Pro Adidas mluví nejen jeho top řada Adizero, i u Nike a Puma se najdou modely, kterými nepohrdne ani závoďák. Stačí si vzpomenout na jedinečné Puma Complete Phasis. Připadá mi, jako by speciál podlehl módě minimalismu. Kam vítr, tam plášť. Netvrdím, že je minimalismus špatný, ale není pro všechny. Já musím opatrně.

8 komentářů:

1bubobubo řekl(a)...

Velice zajímavé! Petře a jak vybíráš velikost na 21run.com, pokud daný typ boty nemáš odzkoušený?

Anonymní řekl(a)...

Petře, dost dobrá analýza. Zajímal by mne Tvůj názor na Brooks Cascadia z dílny Scotta Jureka. Sám jsem v nich odběhl už několik zajímavých akcí a považuju je ta opravdu špičku mezi botami pro dlouhé ultraběhy v horách. Díky a snad se uvidíme na PIMu. Michal Vavák

Anonymní řekl(a)...

Michale, rozumím tomu dobře, že na TDS bys doporučil Cascadie? Petře, co ty bys doporučil na takovou akci? Já zvažoval ASICS Fuji ES, ale po pár stovkách už si nemyslím, že jsou ideální...

PetrS řekl(a)...

Ahoj, nejprve k výběru velikosti. Fuji ES jsem nejprve vyzkoušel na výstavě. Pokud bych volil mně dosud neznámou značku, koupil bych ji spíš přes behshop.cz, kdy se dá s Reném domluvit vyzkoušení několika velikostí u něj na Vinohradech. Brooks jsem měl asi před 4 lety, ale byly silniční a nenadchly mě. S jinými modely nemám zkušenosti, proto nemohu k nim nic říct ani napsat :)
U Fuji ES (bavíme-li se o modelu bez dalšího označení) bude záležet na hmotě běžce, já bych v nich víc jak 50 km neběžel. Pro běžce s BMI 20 to nebude špatná volba. Ale pozor ještě na jednu věc. Boty je třeba vyzkoušet i v mokru a i tam podle mého byly lepší adidasky.

Anonymní řekl(a)...

2 roky v Chamonix jsem odběhal na Cascadia bez sebemensiho problemu. Brooksy melo dost bezcu, co jsem koukal, takze ja muzu jen a jen doporucit.

12HonzaDe řekl(a)...

Znovu a znovu si uvedomuju, jaka ja jsem trouba:). Behal jsem furt tak vetsinou v univerzalnich silnicnich botech, v udoli beham v mizuno cabrakan, pripadne v asics gel trail attack a to hlavne proto, ze se mi libily a koupil jsem je levne v UK:).. Ale udelal jsi mi radost, ze taky priznavas, ze nakupujes, kdyz je to levny a kdyz se ti libi.. Diky za to a diky za tipy! 12:)

PetrS řekl(a)...

Možná jsem v textu opoměl zmínit, že podstatným parametrem při výběru je hmotnost boty. Proto stranou zůstaly např. Salomony. Podle dovozce "lehká" XA PRO 3D ULTRA 2 má 376 gr...

Kastrol řekl(a)...

Na tu Beskydskou sedmičku se příští rok taky chystám, takže mi tenhle článek dodal inspiraci, co na sebe, resp. co na nožky :) Díky!