čtvrtek, června 07, 2012

Silva Nortica Run 2013

Nevím, zda je to jen česká nátura kritizovat vše, na čem jsem se nepodílel. Předkládat druhému s náležitým despektem, jak já to umím nebo jak bych to udělal jinak (a samozřejmě lépe). Setkávám se s tím v práci a bohužel i ve svém drahoceném volném čase. Reaguji tímto na diskuzi týkající se závodu Silva Nortica Run.

Běžel jsem desítky závodů a - až na jedinou výjimku - jsem odjížděl domů vždy spokojen. S pocity, že pořadatelé vytěžili z místních podmínek a výše startovného maximum. Vždy jsem obdržel víc, než jsem investoval. Obdržel jsem zážitek, z kterého jsem čerpal další dny radost a energii. Jistě, našly se i běhy, které mi energii spíše vzaly, než daly. Ale bez výjimky to byla má chyba daná přílišnými ambicemi a očekáváním.

 Silva Notica Run patří do první pětky mých nejoblíbenějších akcí. Proč? Protože jsem byl u toho, když mi Pavlína sdělila svůj sen: uspořádat v jejích rodných Novohradských horách ultraběh. Byl jsem svědkem nadšení při zdolávání tisíce překážek, které k závodu patří. Tehdy jsem si uvědomil co času, píle a vytrvalosti stojí pořádání závodu. Nemohl jsem tak chybět na kultovním nultém ročníku. S jiskrou v očích se Pavlína těšila z daru, který nám přichystala. A povedl se jí.

Později jsem nakoukl pod lehce zvednutou pokličku Kladenského maratónu a začal si upřímně vážit každého pořadatele. Pochopil jsem, proč startovné na větší akci nestojí 20 Kč jako na běhu Vidrholcem, ale stovky korun. Vždyť jen úhrady za zajištění tratě srovnatelných akcí jsou pětimístné. A to nemluvím o desítkách dobrovolníků, kteří mohli dělat něco úplně jiného, než se nechat máčet vodou z kelímků.

Vždy je na výběr: Líbilo? Pojedu znovu. Nelíbilo? Pojedu jinam. Nebo to mohu sdělit pořadateli způsobem, který mi dovolí si s ním za rok podat ruku. Vždyť stačí tak málo, porovnejte: "Na xx. km jsem přehlédl značení a zabloudil jsem. Můžete se prosím na to příště podívat?" oproti "Trať byla blbě značená."

Koho by opravdu zajímalo, jak tým SNR reaguje na podněty běžců, nechť porovná občerstvení nultého ročníku s dalšími roky. Chléb a sýr přibyl na základě námětů běžců, že by to chtělo i něco na vyrovnání chuti. Stačí říct, jen je důležité jak. Neodpustím si malou poznámku na závěr pro horlivě diskutující. Nesmyslnou diskuzi na svém blogu jsem už mazal.

4 komentáře:

1bubobubo řekl(a)...

Petře, máš úplnou pravdu!

12HonzaDe řekl(a)...

No moc jsi me potesil, kdyz tady Pavlina upozornila na diskusi na bjehej, tak jsem se musel podivat, co se deje... Resil jsem dilema, jestli ja trouba mam neco k tomu napsat a tak jsem aspon napsal Pavline a mam o to vetsi radost z tveho zapisku.
Byt to byl muj prvni zavod nad 100, tak pochopitelne budu vychyleny:), ale i presto musim rici, ze to bylo naprosto super... Jasne drobne jsem zakufroval, ale ja jsem schopen zabloudit i na okruhu ve Frantiskovych Laznich:)... Myslim si, ze i pocasi zajistili uplne maximalni, urcite dokud mi zdravi a okolnosti dovoli, budu Silve verny:), tak slibuju!:)
Pavlino diky Tobe a vsem! 12:)

Anonymní řekl(a)...

Pavlínin sen uspořádat ultraběh v rodných Novohradských horách se časově protnul s mým snem ultraběh běžet. Když jsem Pavlíně den před startem kultovního nultého ročníku telefonoval, že nepřijedu, protože mě bolí to a ono, pronesla památnou větu, kterou si od té doby opakuji vždy, když před dlouhým během propadnu nervozitě: „Prokope, prosím tě, dej si hadr na hlavu a přijeď.“ Poslechl jsem. Těm slovům proto vděčím za všechny svoje dosud zdolané ultratratě, z nichž obzvláště milé jsou ty, jež chápavě a láskyplně črtala právě ona. Vůbec nerozumím těm, kteří v souvislosti s tímto skvělým během neuváženě šíří nespravedlivá slova, jež umí tak bolestivě tnout. Kdyby byli svědky toho, jak vysoce hodnotil letošní SNR krétský atlet Pantelis Kampaxis, který má věru s čím srovnávat, snad by i u nich převládla radost, že se zasloužený věhlas této jedinečné běžecké akce už rozšířil daleko za okraj Hercýnského lesa. Ondřej P.S. Nevíš, prosím Tě, Petře, zda už byla otevřena registrace pro Silva Nortica Run 2013?

knihomoll řekl(a)...

Naprosto souhlasím. Všechna čest lidem, kteří věnují svůj čas na organizaci takových akcí. Po loňských různých komentářích jsem měl obavy, aby se pořadatelé nenechali odradit a pokračovali i další rok. Dnes jsem konečně zjistil, že SNR pokračuje v tradici a jsem moc rád, že se budu moct opět zúčastnit. Díky.